2016-2017 Staff Directory

Superintendent
Director of Schools Ken Vaughn
Child Nutrition
Child Nutrition Director: Darcy Haden
Cafeteria: Bertha Fowler
Sylvia Miranda
Maria Nambo
Angie Porter
Rose Spikes
Sonny Tamez
Hazel Ward
Curriculum and Instruction
Dean of Instruction: Marla Pickard
Director of Special Programs: Marilyn Hankla
Diagnostician: Kelli Price
Math Intervention Teacher: Kristen Chalk
Intervention Teacher: Tina McCoy
Math Intervention Teacher: Jennifer Mettlen
Intervention Paraprofessional: Chaynna Basham
Julie Wall
Financial and Human Resources
Chief Financial Officer: George Fowler
Business Manager: Tammi Haden
Accts Payable/HR Specialist: April Walker
Purchasing Specialist: Robin Cockrell
Maintenance and Environmental services
Environmental Services Supervisor: Paul Coutee
Environmental Services: Hattie Dodd
Estela Fierros
Jennifer Gabbard
Rod Spears
Maintenance Director: Glenn Darden
Staff Day Care
Employee Daycare Director: Amy Palmer
Employee Daycare Staff: Stacy Burrous
Peggy Newcomb
Student Healthcare
Lead Nurse: Andrea True, RN
Nurse: Maegan Murphy, LVN
Susan Stallard, LVN
Nursing Assistant: Crystal Santander
Technology
Technology Director: Steve Horrocks
Technology Specialist: Christopher Jones
Ruben Ayala
Dr. Sarah Strinden Elementary School
Principal: Jennifer Shaw
Assistant Principal: Laura Jones
Counselor: Sonya Hearne
Receptionist: Lene' Handley
PEIMS/Registrar: Tina Moore
Pre-Kindergarten: Christina Leach
Stephanie Sparks
Kindergarten: Shannon Booth
Chakeithia Acevedo
Cassie Guerrero
Ande Wallace
1st Grade: Chelsea Baker
Jamie Johnson
Jaimee Pickens
Angela Segura
2nd Grade: Donna Baker
Katie Pivonka
Rayna Smith
Danielle Thompson
3rd Grade: Nancy Jackson
Catherine McCown
Kelli Scott
Dana West
4th Grade: Riley Armstrong
Stacy Davis
Kim Forrester
Vicky Valdez
5th Grade: Terri Frizzell
Julie Johnson
Kara Largent
Deanna Owen
Gifted and Talented K-5: Dr. Jo Lynn Corley
Primary Literacy Coordinator: Deanna Prunes
Music: Lisa Lee
Music Paraprofessional: Tracy Shaw
Physical Education: Gina Murry
Jeff Tate
ESL Paraprofessional: Sonia Cuellar
Pre-K Paraprofessional: Sandra Dominguez
Bobbye Peden
Staff Substitute: Yenny Ayala
Jana Lee
Dr. Terry Robbins Middle School/ PARAMUS Early College High School at PCA
Principal: Monica Gunter
Assistant Principal: JoDee Woodcock
Counselor: Sandy Burris
Receptionist: Tina May
PEIMS/Registrar: April Cummings
Grades 6-8 Math: Kim Altimari
Melissa Johnson
Grades 6-8 Language Arts: Jennifer Coogler
Lindsay Wright
Grades 6-8 Science: Shawn Lucena
Jessica Mayes
Grades 6-8 Social Studies: Viry Cruz
Rosheia Hodge
Reading Intervention Teacher: Whitney Lindsey
Math Intervention Teacher: Marisa Nash
Career/Technical Education: Lacey Coleman
Chorale Music: Nicole Stewart
Theater/Visual Arts: Erin Gentry
Technology Applications: Daniel Lawrence
Secondary Spanish: Carlos Alegria
High School Math: Ron Byrd
Matt Mettlen
High School Language Arts: Felecia Ward
Sylvia Weathers
High School Science: Jeri Grogan
Amanda Jordan
High School Social Studies: Brian Kruk
Kelli Price
Chris Robuck
Physical Education/Coaching: Antionette Carter
Rosheia Hodge
Brian Kruk
Edwin Quarles
Chris Robuck
Jeff Tate
ISS Coordinator: Delbert Murphy
Cheerleading: Lindsey Wright
Drill Team: Jennifer Coogler
Whitney Lindsey
Athletic Director: Edwin Quarles
Intervention Paraprofessional: Stephanie Weatherford
Staff Substitute: Tracy Brock
LaRhonda Agent
PARAMUS Early College High School at Angelina College
Principal: Dr. Merilyn Session
ECHS Facilitator-Advisor: Niki Scaief
ECHS Academic Counselor: Kelli Collins
ECHS Instructional Specialist: Ruth Tate
ECHS Paraprofessional: Reyna Alegria
Michael Barnes
Lisa Newcomb
Darlene Smallwood
Virginia Thomas
June Webb
ECHS Transportation: Danny Serrano
Nancy Serrano